قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
کارخانه پودر لباس شویی در مشهد 
دسامبر 7, 2018
خط تولید پودر لباسشویی
فوریه 7, 2019

 

تاریخچه پودرهای شستشو و فرمولاسیون آن

 

حدود 35 سال است که آنزیم ها وارد چرخه پودر شستشو شده است. روز به روز این ماده افزودنی جای بیشتر و بهتری در پودر لباسشویی کسب کرده است. آنزیم ها برای شستشوی بهتر لباس های خانگی و صنعتی کاربرد دارند. در ابتدا پودر لباس شویی از صابون  و کربنات سدیم تهیه می شد و لباس بوسیله ی کارهای میکانیکی شستشو می گردید و لکه ها نیز بر اثر شستشوی زیاد پاک می شدند. از سال 1967 که آنزیم ها به پودر لباسشویی اضافه شد سبب شده است میزان مصرف انرژی به مقدار زیادی کاهش پیدا کند. پس از مدتی در اروپا شوینده ها باعث کاهش مصرف انرژی میکانیکی  و هم کاهش دمای شستشو گردیدند. دیگر نیازی به خیس کردن لباس ها قبل  ازشستن نبود. باپیشرفت علم و تولید آنزیم های متنوع مانند لیپاز، آمیلاز ، سلولاز و تولید ماشین لباسشویی اتوماتیک و نیز تولید پودرهای شستشوی فشرده سبب کاهش دمای شستشو و صرفه جویی در مصرف انرژی گردیدند. افزودنی های جدیدی مانند بلیدرها و لک برها و استفاده از آنزیم ها باعث تغییر فرمولاسیون شوینده ها شد. تغییر فرمولاسیون پیشرفته شوینده ها باعث پاک کنندگی بیشتر لک ها گردید. ماشین های  لباسشویی نیز هنوز روز به روز در حال پیشرفت هستند تا آنجاکه کمترین مصرف آب را داشته باشند. از جمله مواد موجود در پودرهای شستشو می توان به سدیم پلی تری فسفات(باعث نرم شدن آب میشود واز رسوب دوباره چرک و آلودگی روی لباس و از نشست رسوبات بر روی سطح های فلزی ماشین لباسشویی  جلوگیری میکند)، سدیم آلومنیا سیلیکاتها(کاهش دهنده پیوند های بین چرک ولباس)، سیلیکاتها(مانع ازخوردگی سطح ماشین لباسشویی)، کربناتهای معدنی(نرم کننده لباس)، فسفوناتها(پراکنده کننده ذرات چربی و لکه بر)، سدیم سیترات (کاهنده رسوبات معدنی روی لباس و سطوح ماشین لباسشویی)، بلیچ ها یا لک برها(سفیدکننده و درخشان کننده لباس)، سدیم لوریل اترسولفاتها(مراقبت از پارچه های ظریف)، آلکیل بنزین سولفوناتها( ایجاد کننده کف فراوان) و…  اشاره کرد.

آنزیم های پودر لباس شویی

آنزیم ها نقش مهمی در پیشرفت شوینده ها و پودرهای ماشین لباسشویی جدید خانگی و صنعتی دارند. اکنون در تولید پودرها و شوینده های لباسشویی از آنزیم های متفاوتی استفاده می شود از جمله آنزیم های موجود در شوینده ها و مایعات ماشین لباسشویی می توان به پروتئاز،ماناناز، لیپاز، آمیلاز و سلولاز اشاره کرد. آنزیم ها سبب افزایش پاک کنندگی شوینده ها گردیده اند و نیز سبب کاهش میزان مصرف انرژی آب و برق در ماشین لباسشویی شده اند.
پروتئاز: پروتئاز اولین آنزیمی است که در شوینده های لباس افزوده شد. این آنزیم در پودرهای ماشین لباسشویی بسیار استفاده می شود و انواع زیادی دارد و در دماهای مختلف و برای لکه های پروتئینی مثل خون، تخم مرغ و … موثر است. آنزیم پروتئازی که برای دمای پایین تهیه شده می تواند لکه بری پودر را در دمای پایین بهتر کند. آنزیم پروتئاز دیگری وجود دارد که لکه های سخت و مقاوم را می تواند از بین ببرد.
سلولاز : آنزیم سلولاز برای ایجاد نرمی و لطافت در پارچه و ایجاد سفیدکنندگی جهت جلوگیری از کدر شدن لباس های سفید استفاده می گردد. این آنزیم پرزهای لباس را از بین می برد و گلوله های پنبه ای ایجاد شده روی لباس را بر می دارد و سبب شادابی رنگ لباس می گردد. آنزیم سلولاز جهت شادابی و نو نگه داشتن رنگ ها و ظاهر پارچه ها برای مدت بیشتر به شوینده های لباس افزوده می شود.
آمیلاز: آنزیم آمیلاز برای از بین بردن لکه های مواد نشاسته دار مثل لکه سیب زمینی ، لکه ماکارانی و برنج و … کاربرد دارد.
ماناناز: آنزیم ماناناز برای از بین بردن لکه های سس ها ، بستنی ها و .. به پودر اضافه می شود.
لیپاز: آنزیم لیپاز سبب از بین بردن لکه های انواع چربی مثل چربی های سر آستین و دور یقه لباس که به راحتی قابل شستشو نیستند می گردد.

Sponsorship Levels and Benefits